Je možné cítit se dobře a vnímat vnitřní klid, i když se ti zrovna nedaří?

ANO je, ale chce to trénink jako každá jiná dovednost.

Já vím, nevěříš mi a hlavou ti určitě probleskne uštěpačná poznámka – to se ti lehce řekne, ale jak to mám sakra udělat, když ….sem si můžeš doplnit všechny „důvody, výmluvy i argumenty“, které většinou používáš, když tě čeká něco nového, do čeho se ti moc nechce a nebo když prožíváš těžké období a tvůj život není zrovna růžový.

Nebudu ti lhát. Chce to důslednost a pravidelnost. Každý den se několikrát zastavit, nadechnout se a darovat si chvilku času – ideálně alespoň 10 minut!

P.s. …čím víc času si dáš, tím rychleji pocítíš úlevu a uvolnění! Jo a nejspíš budeš potřebovat i tužku a ideálně nějaký malý notýsek na zapisování.

A teď přichází to nejdůležitější, celý fígl je v tom, že se budeš postupně ptát, nejprve své hlavy a pak i svého srdce:

  • Jak se máš?
  • Jak se cítíš? 
  • Co ti chybí?
  • Co tě trápí?

Co přesně potřebuješ, aby se teď stalo a tobě se ulevilo?

Vyptej se na vše co nejdetailněji, jako když zpovídáš svojí nejlepší kamarádku, které chceš pomoci! Nenech se odradit, když budou odpovědi zpočátku třeba tipu nic, nevím, nech mě být, dej mi pokoj, to je blbost atd.

Odpovědi si zapisuj do toho notýsku! Každý den to totiž bude možná něco jiného…

Odpovědi ti mohou přicházet v myšlenkách, pocitech nebo emocích, buď trpělivá a nespěchej na sebe. 

Možná se ti párkrát stane i to, že odpověď žádná nepřijde a místo ní přijdou emoce  – pláč, smutek, vztek nebo jen nějaký divný pocit. Někdy je totiž potřeba to udělat několikrát, než si získáš zpět důvěru své hlavy i svého srdce a uslyšíš jejich niterný hlásek. 

Důležité je to nevzdat a počkat si na odpovědi, pochopit, co tě skutečně trápí a co se s tím dá dělat. Zda to můžeš nějak ovlivnit TY nebo zda to záleží na někom dalším.

Až se to stane – tak se zaměř na to, co můžeš změnit a ovlivnit ty!

Například jít se napít, lehnout si, dát si něco dobrého, odpočinout si, rozhodnout se, odejít, propustit něco, změnit nějaký návyk, začít cvičit, jít na procházku, najít si přátele, přestat lpět, přestat být až moc kritická….může to být cokoliv …. nesuď to a jen to zavnímej a poznamenej si to. Někdy ti můžou přijít i iracionální a nesmyslné odpovědi – nesuď je, jen si je opět zapiš.

KDYŽ POROZUMÍŠ tomu, co po tobě skutečně tvé tělo chce a jak to má vypadat, UZAVŘI s ním láskyplnou DOHODU!

Může to vypadat třeba takto: 

„Vím, že jsi unavené a slibuji ti, že se pokusím dnes více odpočívat a večer jít dříve spát.“

Vím, že se na vše cítíš sama a chybí ti podpora, slibuji ti, že se pokusím najít odvahu a poprosit někoho o pomoc a zkusím to vyřešit.“

„Vím, že máš strach a svírá tě úzkost, ale jsem tu, už tě cítím a společně to zvládneme! Najdeme řešení, zkus se trošku uvolnit a zhluboka dýchat.“

Dohody se pokus dodržovat, aby v tebe tvé tělo získalo znovu DŮVĚRU a pak jen pozoruj, co se bude dít…

Budu ráda, když mi dáš vědět, zda to funguje a pokud by to i tak pro tebe bylo složité a potřebovala bys s tím pomoct a baví tě tento způsob práce, klidně mě zkontaktuj.

Najdeš mě na FacebookuInstagramu, nebo se přidej do podporující skupiny na FB tady.

Dita Doleželová

Mám pro tebe DÁREK

Potřebuješ rychle odbourat stres a uvolnit se? Stáhni si ZDARMA a měj vždy po ruce rychlou pomoc ve formě 10minutové relaxace.

Napsat komentář